Uus artikkel elupaikade kadumisest ja mükoriisaseentest

07.10.2024

Oscar ja Meelis avaldasid uue artikli ajakirjas Soil Biology and Biochemistry. Uuring tehti koostöös mullaökoloogia töörühma ja teiste teadlastega Tartu Ülikoolist ning Eesti Maaülikoolist ning käsitleb seost endiste looduslike elupaikade ja praeguse arbuskulaar-mükoriissete (AM) seente mitmekesisuse vahel.

AM seened on taimejuurte sümbiondid, mis aitavad taimedel mullast toitaineid omastada. Looduslike elupaikade muutumine põllumaadeks aga ohustab nende seente mitmekesisust. Oscar ja tema kaasautorid uurisid, kuidas praegused ja ajaloolised looduslikud elupaigad (nagu neid on kajastatud ajaloolistel kaartidel) mõjutavad AM seente mitmekesisust põllumaadel. Tulemused näitasid, et piirkondades, mis minevikus olid looduslikud elupaigad, on AM seente mitmekesisus suurem. Isegi pärast muutust looduslikust elupaigast põllumaaks võivad AM seeneliigid püsida põllumaadel pikka aega, kuni elupaik muutub sobimatuks ja looduslikest elupaikadest pärit AM seened asenduvad sobivamate seentega.

Zárate Martínez O, Hiiesalu I, Sepp S-K, Koorem K, Vasar M, Wipulasena AYAP, Liu S, Astover A, Öpik M, Pärtel M, et al. 2024. Arbuscular mycorrhizal fungal diversity in agricultural fields is explained by the historical proximity to natural habitats. Soil Biology and Biochemistry 199: 109591