Uus Nature artikkel tumedast elurikkusest

03.04.2025

Meie töörühma üks peamiseid uurimisteemasid on olnud tume elurikkus ning 2019. aastal algatasime ka teadlaste koostöövõrgustiku DarkDivNet. Võrgustiku eesmärgiks oli koguda kokku teadlased, kes uuriksid tumedat elurikkust oma regioonis ja kuigi tumedat elurikkust ei saa otse uurida, siis põhjaliku taimkatteanalüüsi abil on võimalik tumedat elurikkust arvutuslikult leida.

Nüüd ilmus Meelis Pärteli juhtimisel DarkDivNet võrgustiku esimene artikkel ajakirjas Nature! Selles uuriti, kuidas inimtegevus mõjutab olemasolevat ja tumedat elurikkust maailma eri paigus. Selgus, et mida suurem on inimmõju seda vähem on sobivaid liike koosluses ja ökosüsteemis. Kui väikese imimmõjuga piirkondades (nt Kanada metsad või Mongoolia rohumaad) on esindatud vähemalt kolmandik kõigist võimalikest sobivatest taimeliikidest, siis suure inimtegevusega aladel (nt. Kesk-Euroopa) on kohal vaid üks liik viiest sinna potentsiaalselt sobivast liigist.

Uuringu valmimisele aitas kaasa ligi 200 teadlast, kes uurisid taimi 5500 vaatluskohas 119 piirkonnas üle maailma.

Artiklist tegi ülevaate ka Novaator.

Pärtel, M., Tamme, R., Carmona, C.P. et al. Global impoverishment of natural vegetation revealed by dark diversity. Nature (2025).