Veebruaris veetis Bruno mõned nädalad Brasiilias välitöödel. Ta kogus koos kolleegidega Tartu ülikooli taimeökoloogia õppetoolist mullaproove kahest elurikkuse tulipunktist - Amazonase vihmametsast ning cerrado troopilisest savannist

Meie osakonna teadlased olid edukad ka Eesti Teadusagentuuri 2023. aasta taotlusvoorudes!

Diego kandideeris edukalt personaalse uurimistoetuse järeldoktorigrandile oma projektiga "ReStPool: Taimekoosluste vastupidavuse ja stabiilsuse uurimine liigifondi käsituse abil". Diego hakkab järgneva kolme aasta jooksul tegema koostööd Hispaania Teaduskeskuses (CSIC) vanemteaduri Francesco de Belloga.

Carlos sai personaalse uurimistoetuse rühmagrandi projektiga "Taimede ühtsustatud funktsionaalse ruumi kontseptsiooni kasutamine ökosüsteemide toimimise ja koosluste kujunemise ennustamiseks", mis vältab viis aastat.

Samuti on meie töörühm osaline algavas Teaduste tippkeskuse projektis "Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas". Projekti vastutav täitja on Ülo Niinemets Eesti Maaülikoolist ning sinna kuuluvad veel mitmed töörühmad Tartu Ülikoolist ja Maaelu Teadmuskeskusest.

Vabariigi Valitsuse teaduspreemiate tänavuste laureaatide seas on ka meie töörühma liikmed! Bio- ja geoteaduste alal pälvisid aastapreemia Carlos Pérez Carmona (kollektiivi juht), Meelis Pärtel, Riin Tamme ning Aurèle Éric Toussaint. Tunnustust pälvis nende viimase nelja aasta tööde tsükkel „Globaalne käsitlus erinevate elustikurühmade funktsionaalsest mitmekesisusest“. 21. veebruaril toimus Tallinnas, Teaduste Akadeemias pidulik auhindade üleandmine, kus osalesid ka Carlos, Meelis ja Riin. Kuna Aurèle viibib hetkel Prantsusmaal, siis tema auhinna anname üle, kui ta meid jälle külastab.

Me oleme väga uhked ja õnnelikud, et Carlos pälvis sel aastal Euroopa Teadusnõukogu väljakujunenud teadlase grandi! Ta hakkab oma kaastöötajatega uurima maapealsete ja maa-aluste taimetunnuste muutuseid eri keskkonnatingimustes. Need teadmised aitavad paremini ennustada, kuidas globaalmuutused mõjutavad ökosüsteeme ja elurikkust. Euroopa Teadusnõukogu väljakujunenud grandi suurus on kaks miljonit eurot ja projekt vältab viis aastat. Projektist saab lähemalt lugeda Tartu ülikooli pressiteatest ja Novaatorist.

Toreda ärasaatmispeoga ütlesime hüvesti Aurèle'ile, kes asus veebruaris tööle Prantsusmaa teaduskeskuses CNRS. Aurèle oli meie töörühma liige alates 2016. aastast ning uuris siinviibitud aja jooksul peamiselt funktsionaalse mitmekesisuse makroökoloogiat. Uues töökohas jätkab ta taimede ja selgroogsete funktsionaalse mitmekesisuse teemaga, kuid hakkab uurima ka evolutsioonilisi protsesse. Jääme Aurèle'i väga igatsema, aga kindlasti jätkame koostööd ning näeme teda varsti uuesti. Palju edu uues töökohas, Aurèle!

Osalesime 2024. aasta esimesel konverentsil - 7.-11. jaanuaril toimus Tšehhi pealinnas Prahas rahvusvahelise biogeograafiaühingu (International Biogeography Society, IBS) konverents. Meie töörühmast esinesid konverentsil Eleonora, Enrico, Oscar ja Meelis. Eleonora ja Enrico rääkisid tunnuste makroökoloogia teemal. Kui Eleonora ettekanne keskendus imetajate funktsionaalsele tunnusruumile, siis Enrico tutvustas funktsionaalseid muutuseid taimede ja tetrapoodide mitmekesisuses läbi aja. Oscar näitas oma posterettekandes, kuidas põllumajandusmaastike maakasutus mõjutab mükoriisaseente levikut, ning Meelis tutvustas oma postriga tulemusi DarkDivNet projekti globaalsest uuringust.

Meie töörühma teadur Diego korraldas eelmisel nädalal algajatele mõeldud töötoa versioonihaldustarkvara Giti ja GitHubi kasutamisest. Töötoas osalesid nii meie töörühma liikmed kui ka kolleegid maastike elurikkuse töörühmast ning taimeökoloogia õppetoolist. Kuna Diego on GitHubi juba aastaid R-i koodifailide ja muude projektide haldamiseks kasutanud, siis ta oskas jagada häid juhiseid ja nippe, kuidas selle keskkonna kasutamisega algust teha.

Tartu ülikooli botaanika osakond korraldab iga nädal huvitavaid seminare erinevatel teadusteemadel ulatudes männiokaste metaboliitidest kuni inimkonna majandusmudeliteni välja. 30. novembri seminari ettekande tegi meie töörühma teadur Aurele Toussaint, kes rääkis selgroogsete tunnuste biogeograafiast ja globaalmuutuste mõjust. Selles ettekandes võttis ta kokku oma Tartus oldud seitsme aasta teadustöö, kuna peagi alustab ta uuel töökohal Prantsusmaal.

7. novembril toimus Oecologicumis iga-aastane Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi (ÖMI) konverents, kus oli võimalus kuulata erinevate osakondade tegemisi. Konverentsile oli kutsutud kaks ettekannet igast osakonnast ning sel aastal oli üks botaanika osakonna esindajatest meie töörühma liige Eleonora, kes rääkis imetajate funktsionaalsest mitmekesisusest. Konverentsi korraldas ÖMI visiooni- ja integratsioonikomisjon, kuhu kuuluvad meie töörühmast ka Aurele ja Enrico.

Selle aasta makroökoloogia töörühma sügisseminar toimus 23.-24. oktoober Greete motellis Valgamaal. Seekord arutlesime teemal "Tulevikusuunad makroökoloogias" ning ettekandeid tegid Meelis, Carlos, Enrico, Madli, Diego ja Juni. Juttu tuli nii uutest meetoditest, tulemustest kui ka granditaotlustest.